FULL FEstival schedule

12 noon - Gates Open

12:30PM - Glen Cove Concert Chorale to sing National Anthem (Branch Main Stage)

12:30PM  - Kostal Paddle Water Is Life Presentation (LCThree Activity Tent)

12:35PM - Welcome (Branch Main Stage)

12:40PM - Jazz Hand's Theater Group to perform songs from their Spring Production of Mary Poppins (Branch Main Stage)

12:50PM - Nikolina Kiessling (Kidz Bop Stage)

1:00PM - Tie Dye Mania 1-3pm (Adrianne Koster DDS, Merchandise Tent)

1:20PM - Bikram Yoga (LCThree Activity Tent)

1:25PM - Jackknife Stiletto Acoustic (Branch Main Stage)

2:00PM - Lindsay Whiteman (Kidz Bop Stage)

2:10PM - RADD XFIT KIDS (LCThree Activity Tent)

2:35PM - Antigone 25 - A Reunion Set with the 4 Original Members of Antigone Rising - Penelope Sanborne, Suzanne Obolsky, Cathy & Kristen Henderson plus a special Girls Rising mentor performance with Chanelle Bochove (Branch Main Stage)

3:25PM - Grant Ceremony & Girls Rising Outreach Panel with News Channel 12, Carol Silva (LCThree Activity Tent )

4:15 PM - Salon Solis FUNKY HAIR presentation (LCThree Activity Tent)

4:30PM - Lucy Kaplansky (Branch Main Stage)

5:15PM - Kalliope Jones (Kidz Bop Stage)

5:15PM - Artist Signing with Paula Cole, Jill Sobule, Antigone Rising, Lucy Kaplansky (Adrianne Koster DDS, Merchandise Tent)

6:00PM - Jill Sobule (Branch Main Stage)

7:00PM - Paula Cole (Branch Main Stage)

8:10PM - Branch Real Estate, Festival Sponsors, introduce Girls Rising Scholarship Winners

8:15PM - Antigone Rising (Branch Main Stage)

 

BREAKDOWN BY STAGE

12:30PM - Glen Cove Concert Chorale to sing National Anthem 

12:35PM - Welcome 

12:40PM - Jazz Hand's Theater Group to perform songs from their Spring Production of Mary Poppins 

1:25PM - Jackknife Stiletto Acoustic 

2:35PM - Antigone 25 - A Reunion Set with the 4 Original Members of Antigone Rising - Penelope Sanborne, Suzanne Obolsky, Cathy & Kristen Henderson plus a special Girls Rising mentor performance with Chanelle Bochove 

4:30PM - Lucy Kaplansky 

6:00PM - Jill Sobule 

7:00PM - Paula Cole 

8:10PM - Branch Real Estate, Festival Sponsors, introduce Girls Rising Scholarship Winners 

8:15PM - Antigone Rising


YOUTH STAGE

 12:50PM - Nikolina Kiessling 

2:00PM - Lindsay Whiteman 

5:15PM - Kalliope Jones


12:30PM - Kostal Paddle Water Is Life Presentation (Activity Tent) 

1:00PM - Tie Dye Mania 1-3pm (Merchandise Tent) 

1:20PM - Bikram Yoga (Activity Tent) 

2:10PM - RADD XFIT KIDS (Activity Tent) 

3:25PM - Grant Ceremony & Girls Rising Outreach Panel with News Channel 12, Carol Silva (Activity Tent ) 

4:15 PM - Salon Solis FUNKY HAIR presentation (Activity Tent) 

5:15PM - Artist Signing with Paula Cole, Jill Sobule, Antigone Rising, Lucy Kaplansky (Merchandise Tent)